Dziś w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego 2022/20223  w Szkole Podstawowej w Wińsku  odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Patriotyczna inicjatywa, zrealizowana została pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Podniesienia flagi państwowej dokonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku. Uroczystość odbyła się przy dźwiękach hymnu państwowego w obecności Wójt Gminy Wińsko Jolanty Krysowatej- Zielnicy, Zastępcy Wójta Bogusławy Folkam, Sekretarza Gminy  Anety Niewiarowskiej oraz dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych  jak również społeczności lokalnej.

Projekt „Pod Biało-Czerwoną” zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Aby wziąć udział w akcji, należało zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia dla inicjatywy w internetowym głosowaniu.

Mieszkańcy naszej gminy wykazali się dużym zaangażowaniem, co pozwoliło pozyskać tutejszemu samorządowi środki na budowę masztu oraz flagę i w ten symboliczny sposób uhonorować poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie  w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.