Ulotka - oszustwa osób starszych.

Mając na uwadze rosnącą na terenie województwa dolnośląskiego liczbę przypadków dotyczących oszustw na szkodę osób starszych, Komenda Powiatowa Policji w Wołowie zwraca się z apelem do wszystkich osób starszych, samotnie zamieszkujących, o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wpuszczania do domów i mieszkań osób podających się za pracowników różnych instytucji, ale także rozmów z osobami telefonującymi podającymi się za naszych krewnych czy policjantów.
Przypominamy także o innym rodzaju przestępstw – o tzw. przestępstwach „na litość”.
W takiej sytuacji do mieszkań pukają osoby, które proszą o coś do jedzenia lub picia twierdząc, że znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Starsze osoby nie zastanawiając się ani przez chwilę nad udzieleniem pomocy, przygotowują posiłek, a w tym czasie przestępcy okradają mieszkanie.
To tylko niektóre z sytuacji, jakie mogą się nam przytrafić. Pomysłowość i fantazja przestępców tego typu zdarzeń nie zna granic. We wszystkich wyżej opisanych przypadkach należy skontaktować się zawsze z Policją dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Wobec powyższych przykładów starajmy się zawsze potwierdzać fakty przekazywane nam przez nieznajomego lub nieznajomą, którzy zadzwonią, bądź zapukają do naszych drzwi.
Pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście. Zanim otworzymy drzwi spójrzmy przez wizjer w drzwiach lub przez okno. Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytajmy o cel jego wizyty, poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Uczciwej osoby nie zrazi nasza ostrożność i nieufność.
W razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji, czy wysłali do naszego mieszkania swojego pracownika.
Jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwońmy na policję lub zaalarmujmy otoczenie.
Postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.

Plakat policyjny - oszustwa.