Plakat promujący połączenia Piskorzyna - Lubin

Za niespełna tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dla uczniów, którzy wybrali naukę w szkołach w Lubinie mamy doskonałą wiadomość. PKS Lubin uruchamia linię autobusową, która umożliwi dojazd do szkoły średniej w Lubinie. Piskorzyna – Lubin (przez Krzelów).
Zgodnie z rozkładem jazdy linia Piskorzyna – Lubin będzie miała pierwszy przystanek w Piskorzynie przy cmentarzu. Potem przystanki Rogówek i Grzeszynie (przy drodze krajowej, nie w miejscowości), a następnie 3 przystanki w Wińsku: na Rynku, na ul. Mickiewicza i ul. Witosa przy blokach (nowy przystanek). Po wyjeździe z Wińska autobus pojedzie przez Boraszyce Małe, Boraszyce Wielkie i Krzelów.
Walczymy jeszcze o przystanek w Krzelowie przy naszej świetlicy, bo to środek miejscowości. Jeśli się nie uda, to wsiąść będzie można tylko przy blokach – mówi Jolanta Krysowata – Zielnica, Wójt Gminy Wińsko.- Jeśli się nie uda, pozostaje tylko przystanek w pobliżu bloków.
Z Krzelowa autobus pojedzie do Iwna (będzie tu możliwość przesiadki dla dojeżdżających z pobocznych miejscowości).
Potem już bez żadnych przystanków, aż do Lubina – Aleja Niepodległości (Centrum), a końcowy przystanek to ul. Szpakowa (szkoła).
Zgodnie z rozkładem uczniowie przyjadą do szkoły 20 minut przed rozpoczęciem lekcji. Ale to wersja bez korków. Te 20 minut zapasu daje szansę, że nawet przy dużych korkach żaden uczeń, z najdalej położonej szkoły przy ulicy Szpakowej w Lubinie nie spóźni się na lekcje – mówi Wójt.
Jak dodaje, poprzedni rozkład okazał się niedoskonały, często dochodziło do spóźnień na lekcje.
Postanowiłam sama przejechać się tym autobusem z kierowcą Wiesławem Bobrem z Wińska. Pomysł spodobał się prezesowi PKS Lubin i doszło do jazdy próbnej jeszcze w maju ubiegłego roku- mówi Jolanta Krysowata – Zielnica.

Ważna informacja! Linia jest otwarta (to znaczy KAŻDY może kupić bilet i jechać). Bilety miesięczne należy zakupić w PKS LUBIN.

Ponadto PKS Wołów uruchamia krótką linię, która będzie kursowała na trasie: Orzeszków – Małowice – Iwno. Również są to przewozy otwarte, ale głównie z myślą o uczniach szkół średnich, którzy w Iwnie mogą się przesiąść do autobusu innego przewoźnika.

Co bardzo ważne, autobusy PKS Wołów, które dowożą naszych uczniów do szkół podstawowych w Orzeszkowie i Krzelowie, zostały rozdzielone. Dzięki temu jeden z nich jest w stanie dowieść także młodzież szkół średnich z Orzeszkowa, Iwna i Małowic, na przesiadkę do Iwna.

To dla uczniów i rodziców naszych szkół podstawowych duże  udogodnienie. – Od 1 września 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie oraz w Szkole Podstawowej im. Świętego Mikołaja z Miry w Krzelowie lekcje będę rozpoczynały się  o godz. 8:00. Obie szkoły od nowego roku szkolnego, będą miały niezależne od siebie linie autobusowe, dzięki czemu dzieci z obwodu  Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja z Miry w Krzelowie będą mogły rozpocząć lekcje 15 minut później niż dotychczas – mówi Monika Myrdzio, kierownik referatu edukacji.

Młodzież z miejscowości położonych dalej od drogi krajowej wciąż będzie dowożona przez dwóch prywatnych przewoźników.

Pliki do pobrania:
Rozkład jazdy autobusów na trasie: Orzeszków – Małowice – Iwno – PKS Wołów
Rozkład jazdy autobusów na trasie Piskorzyna – Lubin (przez Krzelów) – PKS Lubin

Więcej informacji na stronach: PKS LUBIN i PKS WOŁÓW.