Mateusz Morawiecki przemawia podczas spotkania z mieszkańcami

Szanowni Państwo!

W związku z licznymi pytaniami i nieporozumieniami dotyczącymi piątkowej wizyty Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Wińsku, wyjaśniam, że była to wizyta zapowiedziana zaledwie trzy godziny wcześniej. Stało się tak dlatego, że Pan Premier znalazł czas po wizycie we Wrocławiu, żeby odwiedzić trzy mniejsze samorządy: powiat wołowski, gminę Wińsko i gminę Jemielno. Premierowi towarzyszyła Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Spotkanie w Wińsku, zgodnie z zaleceniami Kancelarii, miało dotyczyć samorządowców, z którymi chciał spotkać się Pan Premier w sprawie Polskiego Ładu dla Samorządów, czyli szans rozwojowych, środków inwestycyjnych, a przede wszystkim modelu niwelowaniu strat w dochodach bieżących, jakie samorządy (gminy, powiaty i województwa) poniosą w wyniku nowych rozwiązań podatkowych. Dlatego zdołaliśmy w tak krótkim czasie, zaprosić tych, których temat dotyczy najbardziej, samorządowców (radnych, sołtysów, kierowników i pracowników naszych jednostek gminnych). W trosce o nasze pomysły demograficzne, które nie zawsze wspierane są przez nasze Państwo (lub są wspierane w sposób niewystarczający) zaprosiliśmy 2 przedstawicieli repatriantów i nowych osadników z Kartą Polaka.

Gdyby spotkanie było zapowiedziane choćby dobę wcześniej i miało być spotkaniem otwartym, niewątpliwie zaprosilibyśmy wszystkich zainteresowanych poprzez ogłoszenie w internecie i na tablicach ogłoszeń. Miejsce też byłoby inne: nasza największa sala czyli aula szkoły w Wińsku lub (w przypadku spotkania plenerowego) plac targowy.

Jeśli w przyszłości będzie taka okazja, niewątpliwie tak właśnie zrobimy. Tymczasem dla wszystkich, którzy są ciekawi spotkania, zamieściliśmy relację filmową i fotograficzną.

Tych, którzy poczuli się pominięci, raz jeszcze przepraszam. Cieszę się natomiast, że Premier RP po raz pierwszy w historii Wińska odwiedził naszą gminę, i wierzę, że nie po raz ostatni.

Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica

Publiczność spotkania z Premierem Mateuszem Morawieckim