POZNAJ POLSKĘ
„Poznaj Polskę” to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie w ramach programu może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
We wtorek 07.12. br. uczniowie klas I–III wraz z wychowawcami odwiedzili stolice Dolnego Śląska – Wrocław. Wycieczka zorganizowana była w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Podczas wycieczki uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc z których słynie Wrocław oraz poszerzyć i wzbogacić swoją wiedzę. Tematem przewodnim wycieczki była Kultura i Dziedzictwo Narodowe.
Pierwszym i z pewnością szczególnie wyczekiwanym przez najmłodszych punktem wycieczki był Ogród Zoologiczny we Wrocławiu w którym ze względu na pogodę oraz ograniczenia czasowe zwiedziliśmy jego najciekawsza część – Afrykarium. Dzieci obejrzały i usłyszały wiele ciekawostek o żółwiach, hipopotamach, krokodylach, manatach, uchatkach, rekinach, pingwinach. Miały również możliwość podziwiać wiele różnobarwnych gatunków ryb i ptaków. Widok egzotycznych zwierząt wzbudził ciekawość i zachwyt uczniów oraz wywołał wśród nich niemałe poruszenie.
Kolejnym punktem wycieczki była szczególna chluba Wrocławia. „Panorama Racławicka”, uczniowie mieli możliwość nie tylko podziwiać panoramę ale również podczas lekcji muzealnej poznać tło historyczne jej powstania.
Następnym punktem był Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczniowie zostali zapoznani z historią oraz celem upamiętnienia tego zdarzenia.
Muzeum Narodowe – gmach główny to kolejne ciekawe, odwiedzone przez uczniów miejsce we Wrocławiu. Tu również odbyła się lekcja muzealna o charakterze edukacyjno-warsztatowym o aktywnej formule twórczego, historycznego myślenia i działania. Uczniowie mogli podziwiać broń oraz zbroje rycerskie z różnych okresów historycznych. Oglądali również dawne przedmioty codziennego użytku, obrazy oraz Skarb Średzki.
Po tak wyczerpującym programie uczniowie mogli pokrzepić swe siły oraz cieszyć się swoim towarzystwie podczas wspólnej przekąski w McDonaldzie.
Po dniu pełnym wrażeń wycieczka dobiegła końca a uczniowie bogatsi o kolejne doświadczenia i wiedzę, szczęśliwie wrócili do domów.
Marta Szwiec-Pater
W poniedziałek 6 grudnia klasy 1 -3 Szkoły Podstawowej w Wińsku były na wycieczce we Wrocławiu. W Muzeum Etnograficznym uczniowie obejrzeli fragmenty stałej wystawy i wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Zwiedzili też Halę Stulecia wraz z zabytkowym kompleksem.
Przenikliwe zimno nie zepsuło humoru młodzieży, która w dniach 2-3 grudnia 2021 roku brała udział w wycieczce w ramach programu „Poznaj Polskę”. Uczniowie najstarszych klas ze Szkoły Podstawowej w Wińsku waz z nauczycielami spędzili niezapomniane dwa dni w Biskupinie, Gnieźnie i Poznaniu. Zwiedzaniu zrekonstruowanej osady biskupińskiej towarzyszył zimowy wiatr znad jeziora. Potem zmarznięci uczestnicy wyprawy ruszyli w drogę do Gniezna, a po wizycie w Katedrze i wysłuchaniu legendy o świętym Wojciechu przy Drzwiach Gnieźnieńskich przejechali na nocleg do Poznania. Następnego dnia czekało ich zwiedzanie zabytkowej zabudowy Starego Miasta z Biblioteką Raczyńskich, Bazyliką św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Rogalowym, w którym poznali tajniki wypieku słynnych rogali marcińskich.
Uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Wińsku w ramach programu „Poznaj Polskę” uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Odbyła się ona 1 grudnia. Dzieci miały okazję zwiedzić Halę Stulecia wraz z zabytkowym kompleksem architektonicznym wokół Hali. Drugim punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Etnograficznym. Tam uczniowie podczas zwiedzania mogli dowiedzieć się między innymi, jak kiedyś żyli Dolnoślązacy, czym się zajmowali, w co się ubierali. Dodatkową atrakcją były warsztaty bożonarodzeniowe, w czasie których dzieci wykonywały proste ozdoby choinkowe.
We wtorek (16.11.2021r.) uczniowie klas 4-8 w ramach projektu „Poznaj Polskę” odwiedzili Gniezno i Biskupin. Zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską, ze słynnymi drzwiami. W katedrze znajdują się najstarsze i najcenniejsze zabytki. W tym miejscu można wybrać się w podróż do czasów Mieszka I oraz początków Kościoła w Polsce, a także dynastii Piastów. Uczniowie pod czujnym okiem przewodnika posłuchali opowieści o misji św. Wojciecha. Odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzeli eksponaty związane z pierwszymi wiekami istnienia naszej Ojczyzny. Następnie udali się do Biskupina. Znajduje się tam rezerwat archeologiczny z licznymi śladami dawnego osadnictwo od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku Po całym dniu pełnym wrażeń i zwiedzania uczniowie szczęśliwie wrócili do domu.