Logo Unii Europejskiej, 12 gwiazdek na granatowym tle.Logo Krainy Łęgów Odrzańskich

 

 

Budynek "Pastorówki" widziany od wejścia. Budynek z cegły, z wieżyczką.

Dla mieszkańców Słupa i całej naszej Gminy to był wyjątkowy dzień. Po remoncie oficjalnie otwarto „Pastorówkę”, budynek znajdujący się niemal w centrum miejscowości Słup.
Oficjalne przecięcie wstęgi, które odbyło się w piątek 20 sierpnia, było uwieńczeniem długiego procesu. Pozyskania środków, projektowania, a także remontowania budynku.

Jak podkreśliła Jolanta Krysowata – Zielnica, Wójt Gminy Wińsko, „Pastorówka” będzie służyć mieszkańcom i turystom.
– Kiedy będzie taka potrzeba mieszkańcy Słupa będą mogli organizować tu imprezy. Miejsca jest dużo. Na pewno wystarczy. Co do zagospodarowania piętra, to jeszcze się zastanawiamy. Nie będziemy się spieszyć, razem ustalimy jakie zagospodarowanie będzie najlepsze – podkreślała wójt i zapewniła, że budynek będzie służył mieszkańcom i turystom i nie ma mowy, aby znalazły się w nim mieszkania, jak niektórzy mówili. Budynkiem będzie zawiadywać sołectwo i Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wińsku.

Wójt Jolanta Krysowata - Zielnica opowiada o budynku.

„Pastorówka” to jeden z najpiękniejszych budynków w gminie Wińsku. Przed wojną znajdowała się tam kaplica i szkoła ewangelicka, stąd pochodzi nazwa. Po wojnie w murach funkcjonował sklep, świetlica wiejska, a na piętrze znajdowały się mieszkania.

Obiekt robi niesamowite wrażenia. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy skorzystali z piątkowych „Dni Otwartych w Pastorówce”. Odnowione w dawnym stylu wnętrza, pięknie wyeksponowane drewniane belki, drewniane schody, wejście do wieży i zapierające dech w piersiach widoki z okien. Do tego nowoczesne i estetyczne łazienki.

Przypomnijmy, że na początku tego roku do budynku weszła firma, która wygrała przetarg na przebudowę i remont obiektu. Prace były możliwe dzięki środkom, które Gmina Wińsko pozyskała z PROW Urzędu Marszałkowskiego.
Zadanie pod nazwą „Budowa i przebudowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej Szlaku Odry w Gminie Wińsko poprzez utworzenie kąpieliska i Bazy Obsługi Turystyczno-Rekreacyjnej Krainy Łęgów Odrzańskich wraz z powstaniem ścieżki rowerowej” to uzupełnienie oferty turystycznej Gminy Wińsko. Będzie tu można przenocować, odpocząć, skorzystać z oferty edukacyjnej.

Więcej zdjęć do obejrzenia na fecebooku Gminy Wińsko.

W uroczystym otwarciu wzięli udział mieszkańcy Słupa, seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Wińsku oraz, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy w Wińsku oraz zaproszeni goście, gdzie każdy z zaproszonych gości opowiadał swoją historię związaną z budynkiem, dzielił się wspomnieniami oraz mógł miło spędzić czas, korzystając z zapewnionego poczęstunku.

Celem operacji jest: utworzenie ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej wraz ze stworzeniem szlaków rowerowych pomiędzy miejscowościami znajdującymi się na Szlaku Odry w Gminie Wińsko.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, podziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie Rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.

Dofinansowanie