Zalew Słup. Chmury odbijają się w wodzie.

Kąpielisko na Zalewie Słup to jedna z największych atrakcji naszej gminy. Już od pierwszych dni wakacji, przy sprzyjającej pogodzie, nad wodę przyjeżdżało wielu plażowiczów i miłośników aktywnego odpoczynku. Wypoczywali tu między innymi Seniorzy z Centrum Senioralnego Srebrna Podkowa, dzieci na półkoloniach i na Dniu Sportowego nad Zalewem.

Teren Zalewu przeszedł metamorfozę. Ustawiono nowe kontenery sanitarne, grill, miejsca na ognisko, ławeczki, kosze na śmieci. Są także nowe lampy solarne i monitoring. Miłośnicy sportu mogą grać w siatkówkę plażową na nowym boisku, jest także pole biwakowe obsiane trawą.
Po remoncie oficjalnie otwarto “Pastorówkę”, budynek znajdujący się niemal w centrum miejscowości Słup. To jeden z najpiękniejszych budynków w gminie Wińsku. Przed wojną znajdowała się tam kaplica i szkoła ewangelicka, stąd pochodzi nazwa. Po wojnie w murach funkcjonował sklep, świetlica wiejska, a na piętrze znajdowały się mieszkania. Teraz przeznaczenie budynku będzie inne: będzie służyć mieszkańcom i turystom.
– Kiedy będzie taka potrzeba mieszkańcy Słupa będą mogli organizować tu imprezy. Miejsca jest dużo. Na pewno wystarczy. Co do zagospodarowania piętra, to jeszcze się zastanawiamy. Nie będziemy się spieszyć, razem ustalimy jakie zagospodarowanie będzie najlepsze. Nie ma mowy, aby znalazły się w nim mieszkania, jak niektórzy mówili. Budynkiem będzie zawiadywać sołectwo i Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wińsku. – podkreślała Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica.
Obiekt robi niesamowite wrażenia. Odnowione w dawnym stylu wnętrza, pięknie wyeksponowane drewniane belki, drewniane schody, wejście do wieży i zapierające dech w piersiach widoki z okien. Do tego nowoczesne i estetyczne łazienki.
Prace były możliwe dzięki środkom, które Gmina Wińsko pozyskała z PROW Urzędu Marszałkowskiego.

Zadanie pod nazwą “Budowa i przebudowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej Szlaku Odry w Gminie Wińsko poprzez utworzenie kąpieliska i Bazy Obsługi Turystyczno-Rekreacyjnej Krainy Łęgów Odrzańskich wraz z powstaniem ścieżki rowerowej” to uzupełnienie oferty turystycznej Gminy Wińsko. Jest współfinansowane z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie: rozwój ogólnodostępnej niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej, a także promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych.