Zalew Słup. Chmury odbijają się w wodzie.

Kąpielisko na Zalewie Słup to jedna z największych atrakcji naszej gminy. Już od pierwszych dni wakacji, przy sprzyjającej pogodzie, nad wodę przyjeżdżało wielu plażowiczów i miłośników aktywnego odpoczynku. Wypoczywali tu między innymi Seniorzy z Centrum Senioralnego Srebrna Podkowa, dzieci na półkoloniach i na Dniu Sportowego nad Zalewem.

Teren Zalewu przeszedł metamorfozę. Ustawiono nowe kontenery sanitarne, grill, miejsca na ognisko, ławeczki, kosze na śmieci. Są także nowe lampy solarne i monitoring. Miłośnicy sportu mogą grać w siatkówkę plażową na nowym boisku, jest także pole biwakowe obsiane trawą.
Po remoncie oficjalnie otwarto “Pastorówkę”, budynek znajdujący się niemal w centrum miejscowości Słup. To jeden z najpiękniejszych budynków w gminie Wińsku. Przed wojną znajdowała się tam kaplica i szkoła ewangelicka, stąd pochodzi nazwa. Po wojnie w murach funkcjonował sklep, świetlica wiejska, a na piętrze znajdowały się mieszkania. Teraz przeznaczenie budynku będzie inne: będzie służyć mieszkańcom i turystom.
– Kiedy będzie taka potrzeba mieszkańcy Słupa będą mogli organizować tu imprezy. Miejsca jest dużo. Na pewno wystarczy. Co do zagospodarowania piętra, to jeszcze się zastanawiamy. Nie będziemy się spieszyć, razem ustalimy jakie zagospodarowanie będzie najlepsze. Nie ma mowy, aby znalazły się w nim mieszkania, jak niektórzy mówili. Budynkiem będzie zawiadywać sołectwo i Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wińsku. – podkreślała Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica.
Obiekt robi niesamowite wrażenia. Odnowione w dawnym stylu wnętrza, pięknie wyeksponowane drewniane belki, drewniane schody, wejście do wieży i zapierające dech w piersiach widoki z okien. Do tego nowoczesne i estetyczne łazienki.
Prace były możliwe dzięki środkom, które Gmina Wińsko pozyskała z PROW Urzędu Marszałkowskiego.

 

Celem operacji jest: utworzenie ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej wraz ze stworzeniem szlaków rowerowych pomiędzy miejscowościami znajdującymi się na Szlaku Odry w Gminie Wińsko.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, podziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie Rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.