Seniorzy śpiewający razem z Marianem Kowalskim

 

Muzyka ludowa, humor i świetna zabawa. Tak dzień w Centrum Senioralnym Srebrna Podkowa spędzają dziś seniorzy.
Marian Kowalski, założyciel kapeli „Marciny” (od nazwy miejscowości, z której pochodzą) zabawiał dziś seniorów piosenkami ludowymi, przyśpiewkami, dowcipami.

 

Muzyk, który jest w wieku swojej publiczności, doskonale trafił gust muzyczny i poczucie humoru seniorów. Takich „śmiechów” już dawno w Srebrnej Podkowie nie było. Seniorzy chętnie śpiewali i… jak przystało na „Biesiadzie na ludową nutę” ubrali się w kwietne wzory i wianki!

 

Marian Kowalski

O Marianie Kowalskim

Marian Kowalski urodził się w 1938 r. w Warszawie. Losy wojny rzuciły go wraz z rodziną na kurpiowską wieś, gdzie jako mały chłopiec zetknął się z życiem, pracą i kulturą wiejską. Po 1945 r. zamieszkał w Marcinowie pod Trzebnicą. W gospodarstwach znajdował stare sprzęty: meble, naczynia, narzędzia. Z czasem repatrianci, reemigranci i osadnicy zaczęli stapiać się w jednorodną dolnośląską ludność. Widząc postępujące zmiany, szybkie ulepszenia techniczno-cywilizacyjne niosące nieunikniony zanik tradycyjnych sprzętów i przedmiotów, zapragnął ratować ginące relikty sztuki i kultury ludowej. Zatrzymał je dla siebie i rosnących pokoleń. Wykorzystywał więc wszystkie wolne chwile na wyszukiwanie nikomu niepotrzebnych przedmiotów-świadków minionej epoki. Powstała kolekcja ilustrująca kulturę ludową ludności dolnośląskiej i kultury ludowe różnych grup napływowych. Muzeum zostało zarejestrowane, a jego Regulamin uzgodniony z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marian Kowalski wielokrotnie podkreślał, że jego pierwszą miłością jest muzyka.

Logo Fundusze Europejskie, Program RegionalnyLogo Centru Senioralne Srebrna Podkowa