Wójt Gminy Wińsko Jolanta Krysowata – Zielnica podpisała porozumienie z firmą DirectMedic sp z o.o. operatorem dentobusa na terenie województwa dolnośląskiego. Na mocy umowy, firma będzie realizowała w placówkach oświatowych na terenie Gminy Wińsko usługi stomatologiczne dla uczniów w tym przedszkolaków w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zespół pracujący w dentobusie to lekarz stomatologii zachowawczej z asystą. Wizyta jest bezpłatna i bezpieczna dla uczniów, ale oczywiście rodzice lub opiekunowie prawni muszą wyrazić na nią zgodę. Po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych uczeń otrzymuje kartę pacjenta, w której stomatolog określa potrzeby leczenia zachowawczego, ocenia wady zgryzu i wskazuje ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

Harmonogram przyjazdu dentobusa do poszczególnych placówek zostanie przedstawiony niebawem.

Co warto wiedzieć:
1. JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO?
Wystarczy podpisać wysłany elektronicznie/wydany przez szkołę druk OŚWIADCZENIA i dostarczyć je (osobiście lub przekazać dziecku) do wychowawcy lub sekretariatu szkoły
2. ILE TO KOSZTUJE?
NIC. Wszystkie czynności Dentobusu, lekarzy i naszego personelu są BEZPŁATNE, refundowane przez Dolnośląski Oddział NFZ.
3. CZY WARTO?
Zdecydowanie TAK. Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez naszego lekarza przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu. Zgodnie z badaniami 86,9% polskich sześciolatków dotyka problem próchnicy, a jej intensywność to średnio 5,1 zębów zainfekowanych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba. Jako rodzice dzieci z zębami mlecznymi – pamiętajcie Państwo iż próchnica przeniesie się z nich także i na zęby stałe. Nie warto więc lekceważyć profilaktyki w każdym wieku dziecka. Dla starszych pociech, przygotowaliśmy natomiast specjalną kartę Pacjenta, w której w szerszym zakresie analizujemy potrzeby leczenia ortodontycznego, istotnego zwłaszcza w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.
4. CZY BADANIA SĄ BEZPIECZNE?
W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej. Nasi specjaliści przyjmują Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji. Przedział medyczny Dentobusu jest codziennie ozonowany.
5. CO DALEJ? CZY JESTEM ZMUSZONY DO KONTYNUACJI LECZENIA?
NIE. Po wykonanych przez naszych lekarzy czynnościach, Państwa dziecko (lub wychowawca w wypadku przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia.