W ostatnich tygodniach doszło do zatruć z powodu nieprzemyślanego użycia w domu środków ochrony roślin stosowanych w magazynach zbożowych. Są to preparaty zawierające np. fosforek glinu, który pod wpływem powietrza oraz kontaktu z wilgocią, wydziela fosforowodór.

„Stosowanie fumigantów pozostawmy podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystajmy z innych preparatów, skutecznych w zwalczaniu gryzoni” — wzywa Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Apel jest odpowiedzią na serię tragicznych w skutkach zatruć toksynami, kosztujących życie kilkorga dzieci.

Z doniesień Polskiej Agencji Prasowej:

„Jak poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płońsku, do zatrucia dwójki dzieci, bliźniąt, chłopca i dziewczynki w wieku 9 lat doszło w połowie października na terenie jednego z gospodarstw rolnych w tej gminie – ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zatrucia były opary preparatu, który ojciec dzieci stosował do zwalczania nornic”.

„ Prokuratura wyjaśnia przyczynę śmierci 2,5-letniego chłopca z powiatu olsztyńskiego. Według pierwszych ustaleń dziecko w miejscu zamieszkania mogło mieć kontakt z substancją do tępienia gryzoni”.

„ 2-letnie dziecko zmarło, a jego rodzice i dziadkowie, którzy zamieszkują wspólnie w jednym domu w Tomaszowie Lubelskim trafili do szpitala z objawami zatrucia. Policjanci zabezpieczyli środek gryzoniobójczy i owadobójczy, który był rozłożony w piwnicy domu”.

„ Przeprowadzona sekcja zwłok nie wykazała przyczyny śmierci 3-letniej dziewczynki, która w środę zmarła w szpitalu w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) – poinformowała prokuratura. Dziecko trafiło do lecznicy z objawami zatrucia. Oficer prasowy straży pożarnej powiedział PAP, że wezwani w środę na miejsce zatrucia ratownicy wykryli na terenie nieruchomości silnie trujący fosforowodór. Dodał, że tabletki ze środkiem chemicznym przeciwko gryzoniom były umieszczone w zewnętrznych elementach konstrukcji budynku”.

W ostatnim czasie w Polsce doszło do serii poważnych zatruć — dzieci oraz ich opiekunowie ucierpieli prawdopodobnie w wyniku ekspozycji na opary silnych środków chemicznych.

Potwierdzono niepowiązane ze sobą, przypadki zatruć śmiertelnych wśród najmłodszych. W przypadku kontaktu z tak silnie działającymi preparatami (przeznaczonymi do użytku profesjonalnego) śmierć następuje bardzo szybko.

Powodem tych zatruć mogły być środki ochrony roślin oparte o fosforek glinu.

Fosforek glinu, pod wpływem powietrza oraz kontaktu z wilgocią, wydziela fosforowodór. Ten trujący gaz (PH3), nazywany też czasem fosfoliną, jest cięższy od powietrza. Ponadto jest bezwonny. Nie jesteśmy w stanie go poczuć, jednakże preparaty wydzielające ten gaz dodatkowo posiadają tzw. marker zapachowy (w postaci karbaminianu amonu).

Część preparatów oparta jest o fosforek cynku i fosforek magnezu. Preparaty te przeznaczone są do zwalczania szkodników magazynowych i gryzoni. Nie są przeznaczone do zwalczania kretów. Są odpowiednio oznaczone, zawierają etykietę z instrukcją stosowania.

To właśnie etykieta produktu zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące instrukcji stosowania danego środka. Znajdują się na niej także piktogramy ostrzegawcze oraz pełna informacja o niebezpieczeństwie związanym z jego stosowaniem.