„BEZPIECZNIE Z NIEBEZPIECZNYMI SUBSTANCJAMI” to hasło kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która ma na celu popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw. Intensyfikacja produkcji rolniczej, zmiany w technologii uprawy roślin i hodowli zwierząt spowodowały, że środki chemiczne zawierające wiele substancji toksycznych są stosowane i magazynowane w coraz większych ilościach. Każdy z tych preparatów niewłaściwie użyty, magazynowany, czy transportowany może stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, jak również negatywnie oddziaływać na inne organizmy żywe. Bagatelizowanie zasad bezpieczeństwa pracy podczas ich stosowania, może zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko rolników, ale także osób postronnych. Najgroźniejsze są zatrucia ostre wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu. Skutkiem oddziaływania tych substancji mogą być także zatrucia przewlekle, powstające na skutek kumulowania się w organizmie małych dawek substancji niebezpiecznych przez dłuższy czas. Ich efektem są problemy zdrowotne ujawniające się po upływie nawet kilku, czy kilkunastu lat, trudne do identyfikacji i powiązania objawów z ekspozycją na działanie szkodliwych substancji w przeszłości. Poprzez w/w kampanię KRUS włącza się w popularyzowanie wiedzy o tych zagrożeniach i sposobach ochrony środowiska wśród mieszkańców.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas stosowania środków ochrony roślin:
1. Pozyskuj niebezpieczne substancje zgodnie z prawem i z legalnych źródeł.
2. Niebezpieczne substancje magazynuj zgodnie ze wskazaniami producentów i dostawców, w odpowiednich miejscach i na właściwym podłożu, z dala od oddziaływania skrajnych temperatur i opadów atmosferycznych.
3. Oznakuj miejsca przechowywania niebezpiecznych substancji.
5. Ogranicz dostęp do niebezpiecznych substancji osobom postronnym, np. dzieciom.
6. Postępuj zgodnie z instrukcją, stosuj się do zamieszczonych tam zaleceń: zanim zaczniesz przygotowywać ciecz roboczą, oblicz proporcje środka ochrony roślin i wody.
7. Noś środki ochrony osobistej podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi: załóż rękawice, kombinezon ochronny, buty i nakrycie głowy.
8. Po użyciu niebezpiecznych substancji zutylizuj ich resztki wraz z opakowaniem zgodnie z instrukcją.
9. Informuj osoby postronne o miejscach, w których zastosowano niebezpieczne preparaty.
10. Poznaj zasady postępowania na wypadek przypadkowego spożycia, kontaktu oraz zatrucia niebezpieczną substancją.